Gyvūnų gerbėjų organizacija

Gyvūnų gerbėjų organizacija

''GGO'' Gyvūnų gerbėjų organizacija
 
rodiklisPage 1CalendarDUKIeškotiNarių sąrašasVartotojų grupėsRegistruotisPrisijungti

Share | 
 

 Apie Banguotąją papūgėlę

Go down 
AutoriusPranešimas
Merion
Katinas aštriais dantimis
Katinas aštriais dantimis
avatar

Pranešimai : 553

RašytiTemos pavadinimas: Apie Banguotąją papūgėlę   Št. 01 09, 2010 9:22 am

Banguotoji papūgėlė

Melopsittacus undulatus

Banguotoji papūgėlė (Melopsittacus undulatus)
Mokslinė klasifikacija :
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Klasė: Paukščiai
( Aves)
Būrys: Papūginiai paukščiai
( Psittaciformes)
Šeima: Papūginiai
( Psittacidae)
Gentis: Banguotosios papūgėlės
( Melopsittacus)
Rūšis: Banguotoji papūgėlė
( Melopsittacus undulatus)

Mokslinis pavadinimas
Melopsittacus undulatus
Shaw, 1805
Banguotoji papūgėlė (lot. Melopsittacus undulatus, angl. Budgerigar) - nedidelis papūginių (Psittaciformes) būrio paukštis. Paprastai yra mėlynos, žalios, baltos, geltonos spalvos, bet šiuo metu jų išvesta apie 100 visokių spalvų. Kiekviena spalva turi dar tris atspalvius.

Trumpas aprašymas
Banguotoji papūgėlė šį pavadinimą įgavo dėl bangelių ornamento ant plunksnų. Šis paukštis kilęs iš Australijos stepių, kur dienos temperatūra siekia +40°C, o nakties apie 0°C. Šiuos didelius temperatūrų svyravimus banguotosios papūgėlės ištveria. Atslinkus nakčiai jos giliai užmiega. Gamtoje šie paukščiai gyvena dideliais būriais. Jos drauge miega, valgo ir prausiasi. Porelės gyvena taip pat būryje, kartu su visomis papūgėlėmis, nes taip jos saugiau jaučiasi. Įprastai banguotųjų papūgėlių pulkus sudaro nuo 20 iki 60 paukščių. Banguotoji papūgėlė yra mažiausia papūga ir į Europą ji buvo atvežta 1840 m. tyrinėtojo Johnas Gouldas. Netrukus šie paukščiai išpopuliarėjo visame pasaulyje.

Snapas
Snapas – paukščio raginis darinys, susiformavęs iš pailgėjusių žandinių lankų.

Banguotosios papūgėlės snapas yra trumpas, kietas, lenktos formos.

Regėjimas. Šie paukščiai mato tokias pačias spalvas kaip ir žmonės. Dėl greito ir staigaus galvos kraipymo papūgėlė pastebi kiekvieną detalę ir anksti atpažįsta priešą. Banguotoji papūgėlė užfiksuoja vidutiniškai 150 vaizdų per sekundę, kuomet žmogus pastebi tik 16.
Klausa. Banguotosios papūgėlės turi ypač gerą klausą, todėl jas galima išmokyti kalbėti. Tarpusavy jos bendrauja garsais, panašiais vienas į kitą ir per didelius atstumus puikiai viena kitą supranta. Šis paukštis girdi nuo 40 iki 20.000 garso dažnių per sekundę (hercų).
Skonio receptoriai. Papūgėlių skonio receptoriai nėra taip gerai išvystyti kaip pas žmones, tačiau jos jaučia skonio skirtumus. Joms patinka sūrus lesalas, tačiau jokiu būdu nepersūdykite! Tai gali atsiliepti Jūsų paukštuko sveikatai. Retas atvejis, tačiau būna papūgėlių, kurioms patinka ir saldus lesalas.
Uoslė. Apie papūgų uoslę žinoma nedaug. Spėjama, kad papūgėlės gali užuosti. Tačiau jų uoslė – kaip ir pas daugelį paukščių – neišsivysčiusi.

Lyties bei amžiaus skirtumai
Suaugusias banguotąsias papūgėles galima lengvai atskirti pagal nosies spalvą (virš snapo): patinėlių taip vadinamoji vaškinė oda yra mėlynos spalvos, o patelių šviesiai rudos. Jauną papūgą nuo suaugusios taip pat nesunku atskirti. Jauna papūga turi dideles akis, kurių rainelės nematyti. Pas suaugusią papūgėlę matyti balta rainelė aplink akį. Ant galvos esančios bangelės taip pat išduoda paukščio amžių. Jauna banguotoji papūga turi daug bangelių ant galvos, siekiančių net vaškinę odą. Tuo atveju suaugusios papūgos kakta būna vienspalvė. Be to, ant kaklo esančios dėmės pas jauną papūgą yra mažos bei pailgos; pas suaugusią – didesnės bei apvalios.

Plunksnos
Plunksna – paukščių raginis viršutinio odos sluoksnio (epidermio darinys, iš kurių susiformuoja paukščių plunksnų danga.

Banguotosios papūgėlės ant nugaros turi trumpas plunksnas su bangelių ornamentais. Pilvo plunksnos būna vienspalvės. Uodegą sudaro dvi siaurėjančios, vienodo ilgio plunksnos bei dar viena plunksna, skirta „vairuoti“ kuomet paukštis skrenda. Sparnų plunksnos gali būti iki 8 cm, kurios paukščiui skrendant padeda laikytis ore.

Banguotosios papūgėlės 2-3 kartus per metus meta savo plunksnas. Uodegos plunksnos yra atnaujinamos maždaug du kartus per metus. Trumpąsias plunksnas ant galvos, pilvo bei nugaros keičia papūga nuolat per visus metus. Kasdieninė plunksnų priežiūra banguotosioms papūgėlėms yra gyvybiškai svarbi, nes tik turėdamos nepažeistas plunksnas, jos gali skraidyti bei apsisaugoti nuo šalčio ir drėgmės. Todėl šėrimosi metu, kuomet atsinaujina plunksnos, banguotajai papūgėlei ypač reikia vitaminų ir mineralų. Banguotųjų papūgėlių protėviai, gyvenę Australijoje, buvo vien tik žalios spalvos su geltona galvute. Nelaisvėje buvo išveista gerokai daugiau šių paukščių spalvų. Šiandien jų yra mėlynų, violetinių, geltonų ir netgi visiškai baltų. Raudonų arba juodų banguotųjų papūgėlių nėra.

Žalios papūgėlės turi geltoną galvutę. Šiandien žaliosios papūgėlės yra įvairių atspalvių: jos gali būti šviesiai, tamsiai arba pilkšvai žalios. Mėlynosios papūgėlės būna šviesiai ir tamsiai mėlynos (dar kitaip vadinamos violetinėmis). Suprantama, jog dvi mėlynos papūgėlės negali susilaukti žalios spalvos jauniklio. Mėlynų papūgėlių galvutė dažniausiai būna balta, tačiau yra mėlynųjų papūgėlių ir su geltonos spalvos galvutėmis. Pilvo spalva būna mėlyna arba pilka. Papūgėlės, kurių plunksnos yra visiškai geltonos, pasižymi labai neryškiomis juodomis bangelėmis. Šių papūgėlių akys yra juodos. Lutino banguotosios papūgėlės yra taip pat visiškai geltonos; jos neturi jokių tamsių spalvų. Jos turi baltus skruostukus, sparnų galai taip pat balti. Lutino patinėlių vaškinė oda yra rausva, o patelių šviesiai ruda. Baltos spalvos papūgėlės gali būti kiek skirtingos. Vienų baltų papūgėlių krūtinė yra švelniai melsva, akys juodos, vaškinė oda melsva arba ruda. Kitų baltų papūgėlių, pavadinimu Albinos, plunksnos yra visiškai baltos. Šių papūgėlių akys yra raudonos.

Jaunikliai
Banguotosios papūgėlės peri kolonijose, kad apsisaugotų nuo priešų. Patelė kas dvi dienas padeda po kiaušinį. Vidutiniškai banguotosios papūgėlės padeda 4-6, o kartais ir 9 kiaušinius. Vienas kiaušinis sveria apie 3 gramus. Patelė ant kaiušinių tupi 18 dienų ir juos šildo 36°C. Šias dvi su puse savaites patelė nesitraukia nuo perėjimo vietos, išskyrus tais atvejais, kai jai reikia išsituštinti. Patinėlis tuo tarpu rūpinasi pašaru bei saugo lizdą. Praėjus 18 dienų, paukščiukai išsirita. Tik ką išsiritę paukščiukai yra akli ir neapsiplunksnavę. Jie negali pakelti galvos ir yra šeriami jiems gulint ant nugaros. Paukščiukai sveria 1-1,6gr. Nors mažyliai išsirita skirtingu laiku, tačiau patelė visais jaunikliais rūpinasi vienodai. Kiaušinio lukštus patelė suėda. Tik išsiritę mažyliai yra maitinami pienu, esančiu patelės gurklyje. Šį laikotarpį patelė yra maitinama patinėlio, o dalį pašaro ji perduoda jaunikliams. Jauniklių vystimosi etapus galite matyti šioje lentelėje.

Maždaug po 35 dienų patinėlis moko jauniklius skraidyti. Tuo tarpu patelė ruošiasi sekančiam perėjimui. Dar po keleto dienų jaunikliai savarankiškai ieško pašaro. Maždaug po 6-7 savaičių mažyliai yra visiškai savarankiški bei sveria tiek, kiek ir jų tėvai.

Norint, jog papūgėlės imtų perėti, joms būtina tam tikslui įrengti vietą. Į narvelį galima įdėti inkilėlį. Neturint perėjimo vietos, patelė neperės.

Kiaušinių lukštai yra labai ploni, todėl neimkite jų iš lizdo.

Pašaras
Pašaras - gyvuliams skirtas maistas.

Dekoratyvinių papūgėlių šėrykla turi būti nuolat pilna. Papūgėlės greit išalksta, todėl net pusę dienos nieko nelesant, gali sutrikti paukščio sveikata ir jos gali net nugaišti. Todėl rytais ir vakarais papildykite lesyklą šviežiais grūdais. Išvykstant ilgesniam laikui iš namų, įberkite atitinkamai daugiau grūdų į lesyklą, priklausomai nuo to, kiek dienų Jūsų nebus namuose.

Pagrindinis dekoratyvinių papūgėlių pašaras yra sėklos bei įvairių sėklų mišinys. Galite įsigyti kombinuotus lesalus bei jų priedus skirtus specialiai banguotosioms papūgoms. Su šiais lesalais Jūsų paukštukas gaus visus organizmui būtinus komponentus. Dekoratyvinėms papūgėlėms kukurūzų burbuolė yra tikras skanėstas. Įdomu, kad sergančios papūgėlės dažnai nelesa jokio pašaro, tačiau kremta vien tik kukurūzus. Šie paukštukai ypatingai mėgsta pakabinamus skanėstus.

Papūgėlės minta ne vien tik sėklomis. Joms galima duoti vaisių bei daržovių. Vaisius paruoškite didesniais gabaliukais, kad jūsų paukštelis galėtų pats knibinėti šį skanėstą. Susmulkintus salotų lapus papūgėlės dažniausiai nelesa.

Dekoratyvinėms papūgėlėms tinka ananasai, abrikosai, kivi, mango, obuoliai, bananai, kriaušės. Iš vaisių netinka greipfrutai ir citrinos. Iš daržovių galite duoti papriką, pomidorą, morką, saldžią bulvę, salotų, špinatų, žirnių, brokolį, cukiniją. Atminkite, kad parduotuvėse salotos dažnai būna apipurkštos pesticidais, todėl prieš duodant jas papūgėlėi, salotas gerai nuplaukite. Papūgėlėms galima duoti ir uogų, tačiau ne visas. Galite duoti žemuogių, aviečių, gervuogių. Papūgos maisto papildas gali būti žolė. Suprantama, žalumynai negali būti apdoroti chemikalais arba būti auginami prie gatvės. Papūgėlėms tinka šunažolės žiedai bei sėklos, kiaulpienės lapai, laukinių vikių lapai, jų žiedai bei sėklos.

Gyvenimo sąlygos
Norint namuose laikyti banguotąją papūgėlę, reikia įsigyti narvelį. Narvas turėtų būti kiek įmanoma erdvesnis, kad paukštelis jame galėtų kiek paskristi. Vienai papūgėlei rekomenduojamas narvo dydis 90 - 100 cm ilgio ir 60 - 80 cm pločio bei aukščio. Apvalūs narveliai banguotosioms papūgėlėms nėra idealūs. Čia joms sunkiau orientuotis, be to jos negali horizontaliai skristi, kas šiems paukščiams yra svarbu. Be to apvalus narvelis, lyginant su keturkampiu yra mažesnis.

Banguotųjų papūgėlių narvelyje yra svarbu pakabinti medines lakteles, nes jie yra aktyvūs paukščiai ir jiems patinka laipioti bei šokinėti nuo vienos laktelės ant kitos. Narvelyje taip pat būtų gerai įmontuoti vietą žaidimams. Papūgėlės mėgsta tokius žaislus, kaip sūpuoklės, varpeliai, veidrodėliai. Geriau, jei žaislai yra ryškių spalvų. Jei neturite galimybės įsigyti didelio narvo, tuomet būtina paukštelį išleisti paskraidyti po kambarį. Kiekvieną dieną paukštelis turėtų paskraidyti 2-4 valandas. Tačiau prieš išleisdami papūgėlę paskraidyti, uždarykite langus ir duris. Kol paukštelis skraido, Jūs galite išvalyti narvelį. Narvelį reikia valyti mažiausiai kartą į savaitę.

Be laktelių narve turi būti lesyklėlė ir vandens gertuvė. Smėlis narvelyje yra taip pat svarbus, kuris būtinas ne tik higienai palaikyti, bet ir paukštelio virškinimo traktui. Smėlis suteikia papūgėlėms reikalingų mineralų bei kalkių. Yra naudinga pakabinti medžio šaką, žievę, o ypač lesamą akmenį, į kurį papūgėlė galėtų pagaląsti savo snapą, apvalyti jį nuo negyvų ląstelių ar kitokių nešvarumų ir taip pat gauti svarbių mineralinių medžiagų. Banguotosios papūgėlės prausiasi pačios. Tačiau pasiturkšti vandens pripiltame baseinėlyje joms labai patinka. Šie paukščiai maudosi dažniausiai šiltomis dienomis.

Banguotosios papūgėlės nepakelia skersvėjo ir pernelyg didelio karščio. Nors joms reikia daug šviesos, tačiau tiesioginiai saulės spinduliai šiems paukščiams gali pakenkti. Narvas turėtų būti pastatytas mažiausiai žmogaus akių aukštyje, nes šiems paukščiams patinka dairytis aplinkui. Virtuvėje narvo nestatykite, nes čia papūgėlės gali tykoti įvairūs pavojai, kaip karšta viryklė, ant kurios paukštelis gali nutūpti ar nešvarus vanduo (pamazgos), kurį papūgėlė gali atsigerti. Jei narvą statote gyvenamajame kambary, atstumas tarp televizoriaus bei narvelio turi būti mažiausiai trys metrai, nes papūgėlė jaučia dažnius, kurių žmogus negirdi.

Kadangi banguotosios papūgėlės gyvena būriais, Jūsų namuose joms taip pat nepatiks būti vienoms. Gerai būtų laikyti kelias papūgėles. Nesant tokiom sąlygom, statykite narvą tame kambary, kuriame dažniausiai susirenka visa Jūsų šeimyna.

Kaip laikyti papūgėlę. Dešiniąją ranką uždėkite ant paukštelio krūtinės, o kairiają iš viršaus suimkite visą kūnelį. Galvą prilaikykite nykščiu bei smiliumi. Niekada neimkite papūgėlės už sparnų. Taip galite ją lengvai sužeisti.
Atgal į viršų Go down
Peržiūrėti vartotojo aprašymą
Merion
Katinas aštriais dantimis
Katinas aštriais dantimis
avatar

Pranešimai : 553

RašytiTemos pavadinimas: Re: Apie Banguotąją papūgėlę   Št. 01 09, 2010 9:23 am

Atgal į viršų Go down
Peržiūrėti vartotojo aprašymą
karamelle
Mamutas
Mamutas
avatar

Pranešimai : 790
Amžius : 21

RašytiTemos pavadinimas: Re: Apie Banguotąją papūgėlę   Št. 01 09, 2010 10:28 am

Lygiai tokią mano draugė prižiūrėjo mėlyna papųgėlę. Labai gražiai šoka lol
Atgal į viršų Go down
Peržiūrėti vartotojo aprašymą
Merion
Katinas aštriais dantimis
Katinas aštriais dantimis
avatar

Pranešimai : 553

RašytiTemos pavadinimas: Re: Apie Banguotąją papūgėlę   Št. 01 09, 2010 11:45 am

Labai gražios : ))) Mano klasiokė turi.... Nuostabi :cherry:
Atgal į viršų Go down
Peržiūrėti vartotojo aprašymą
Guest
SvečiasRašytiTemos pavadinimas: Re: Apie Banguotąją papūgėlę   Št. 01 09, 2010 11:59 am

Gražios man jos.Norėčiau augint
Atgal į viršų Go down
Ugne
Katinas aštriais dantimis
Katinas aštriais dantimis
avatar

Pranešimai : 515
Amžius : 21

RašytiTemos pavadinimas: Re: Apie Banguotąją papūgėlę   Sk. 02 07, 2010 8:23 am

Toj foto kur įkėlei tokios juokingos krūtinę papųtusios lol
Atgal į viršų Go down
Peržiūrėti vartotojo aprašymą
karamelle
Mamutas
Mamutas
avatar

Pranešimai : 790
Amžius : 21

RašytiTemos pavadinimas: Re: Apie Banguotąją papūgėlę   Sk. 02 07, 2010 8:27 am

Man atrodo jos taip visada :}
Atgal į viršų Go down
Peržiūrėti vartotojo aprašymą
Sponsored content
RašytiTemos pavadinimas: Re: Apie Banguotąją papūgėlę   

Atgal į viršų Go down
 
Apie Banguotąją papūgėlę
Atgal į viršų 
Puslapis 11

Permissions in this forum:Jūs negalite atsakinėti į pranešimus šiame forume
Gyvūnų gerbėjų organizacija :: Paukščiai-
Pereiti į: